Parkgatan 10
Anna-Stina nämnde för mig om att hennes bohag förvarades intill Kronobergsparken. Efter en del efterforskningar så kom jag fram till att antikviteterna förvarades i en bostadsrättslägenhet på Parkgatan 10.
Per Malte Lennart Jonsson (Plura) köpte lägenheten 2005 och tillträdde den 1 augusti samma år. Vi kontaktade honom och fick höra att lägenheten var i ett bedrövligt skick och att han gärna önskade bilder från den.
Vem var då innehavare av lägenheten och har denne person någon koppling till Magnus Silfverstolpe? Gunvor Hahr (1910-03-22) var ägare till lägenheten som hon tillträdde den 1/5 1985.
Lägenheten bestod av 4 rum och var på 88 kvm. Enligt mäklaren som höll i försäljningsuppdraget och som jag ringde upp för många år sedan (inspelat samtal) så var lägenheten full med lådor och att han övervakades av en kvinna och tilläts inte gå in i alla rum.
Gunvors man hette Gunnar Hahr (1893 – 1980) och arbetade som kamrer på Handelsbanken.
Gunvor avled den 18 augusti 2004 och hennes syster Gerd Bryhl (född 1917-10-15, död 28/4 2013) ärvde lägenheten och den såldes sedan till Plura som tillträdde den 1/8 2005. Gerd var även hon bosatt på Kungsholmen (Ture Nermansgränd 10) i en liten lägenhet på ca 37 kvm.
Enligt förundersökningen som (diarienr: 0201-K295634-05) så var den Gerd som köpte den Ryska lampkronan som såldes på Bukowskis internationella vårauktion 2005 för 560.000,-.
Gerd hade uppgivit att hon köpt några år tidigare hos Thurnérs Antikhandel. Jag talat med Richard Thurnèr och han uppmanade att ta bort mig på sajten. Jag har tidigare poängterat att Richard var nog ganska ovetande om plundringen av min dotters mormors bohag. Hans uppgift var bara att hjälpa till att avyttra lampkronan. Han borde väl i och för sig senare reagera, men då valde han som många andra att vara tyst.
Lite märkligt att Gerd Bryhl vid 85 års ålder som då var bosatt i en liten liten lägenhet på ca 37 kvm köper en lampkrona. Hon hade knappast plats att förvara den i sin lägenhet utan den förvarades istället hos hennes syster på Parkgatan.
Hans Olof Skogqvist som höll i polisutredningen reagerade uppenbarligen inte över detta och ställde heller inga följdfrågor till Richard Thurner var han i sin tur fått in lampkronan ifrån.
Min dotters mormor, Anna-Stina Gentele berättade för mig i början av 2000 talet att hon hade sina saker tryggt förvarade i närheten av Kronobergsparken, nära polishuset.
Hon frågade också om hennes barnbarn Jenny kunde vara intresserad av lampkronan. Jag ville inte ligga på utan tyckte det var upp till henne att ta beslut om.
Anna-Stina berättade också stolt vid ett tillfälle att lampkronan hade varit med på Antikmässan.

Jag är själv övertygad om att lampkronan, malakitklockan, faberge silverkannan var några av de föremål Anna-Stina lät Magnus avyttra åt henne för att hjälpa Magnus med likvida medel för att kunna betala Jenny vid ett framtida arvskifte.
Skälet till detta var att Anna-Stinas aktieportfölj i stort sett raderades efter Ericssons aktiens kollaps 2000 – 2002. Lägenheten som hon hade testamenterat till Magnus blev nu efter den kraftiga nedgången på börsen hennes största tillgång eknomiskt.
Enligt samtal den 13/2 2026 (inspelat) med Gunnars Hahrs brorsdotter Gunilla så vidimerade hon att släkten Hahr och Silfverstolpe har umgåtts.
Gunnar Mascoll Silfverstolpe (1893 – 1942) var läroljunge till August Hahr (1868 – 1947) som var en känd konsthistoriker. Gunnar Silfverstolpe blev sedan intendent för Kungliga Husgerådskammaren och de kungliga konstsamlingarna.
